Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conditionare caldura de plata integrala a facturii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conditionare caldura de plata integrala a facturii RADET

Buna ziua,
locuiesc intr-un bloc in care majoritatea locatarilor au centrale de apartament si doar 4-5 apartament au ramas racordate la RADET. Este legal si posibil sa fiu conditionat pentru a primi caldura de la RADET doar in situatia in care platesc in intregime factura de cladura de la RADET?!
Aveti o posibilitate eleganta de a depasi aceasta situatie: mergeti la RADET si incheiati-va conventii individuale de plata, dvs. si eventual, ceilalti proprietari, inca racordati la sistemul centralizat.
In situatia de acum, cine va conditioneaza si care sunt conditionarile?
Ma conditioneaza presedinta de asociatie si ceilati propietari care au centrale de apartament.Ce presupune conventia individuala de plata?
Pai ce sa insemne, un contract individual de furnizare a energiei termice pe care fiecare proprietar fara CT il incheie cu RADET.
As. prop. sa-si faca treaba lor, adica sa-si achite costurile cu incalzirea spatiilor comune si a tevilor care le tranziteaza apartamentele, conform legislatiei existente.
De fapt aici este problema lor, nu vor sa achite aceste costuri...
Este un abuz din partea presedintelui de asociatie sa conditioneze asigurarea caldurii de plata integrala a facturii
Solicitati oficial [presedintelui de asociatie sa va prezinte temeiul legal al conditionarii platii integrale a facturii radet
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu solutionati,sesizati oficial serviciul specializat din primarie
Multumesc pentru raspunsuri si idei!