Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Transport legat de exportul de bunuri
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Transport legat de exportul de bunuri

o societate comerciala romana "alfa" exporta cherestea in china, toate cheltuielile de transport al marfurilor fiind cuprinse in pretul de vanzare, acestea intra in sarcina furnziorului exportator.

firma "alfa" contracteaza un transportator roman "beta" in vederea transportului marfurilor de la sediul (fabrica) lui "alfa" si pana in portul constanta.

fiind un transport direct legat de un export de bunuri din romania in china, transportatorul "beta" poate factura serviciile de transport fara TVA catre "alfa"?

mai departe, la randul sau transportatorul roman "beta" subcontracteaza o parte din serviciile de transport unui alt transportator roman "gamma".

astfel, transportatorul "gamma" la randul sau presteaza servicii de transport marfa de la fabrica exportatorului "alfa" si pana in portul constanta, facturand aceste servicii catre "beta" cu care are incheiat contractul de prestari servicii.

cum emite transportatorul "gamma" factura catre "beta". cu sau fara tva?
se poate factura fara tva in baza aceluiasi temei de transport legat de un export de bunuri?

va multumesc!

multumesc.