avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

buna ziua .as dori sa stiu cand se poate pensiona mama.are un stagiu complet de cotizare de 35 ani ,din care 23 de ani in grupa 2,5 ani asistent social,8ani pensie de boala.multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:41, 18 August 2013
Limita de varsta la 59 de ani.
1. Nu mai scrieti exclusiv cu litere mari ca este foarte obositor la citit si s-ar putea sa nu mai primiti raspuns.

2. Pentru un barbat nascut in septembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 6 ani (65-6 = 59);
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani si 8 luni (40/0 + 6/8 = 46 de ani si 8 luni).

4. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani, in septembrie 2015.

5. Nu se pune problema pensiei anticipate sau pensiei anticipate partiale deoarece acestea se pot solicita la varsta de 60 de ani cand deja este la pensie pentru limita de varsta.
Ultima modificare: Duminică, 18 August 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)
Varsta iesire la pensie gavriluta gavriluta Buna ziua.Pentru un barbat care este nascut pe 13.10.1954 si care are peste 35 ani vechime, stagiul complet de cotizare si care are lucrati 7 ani si 6 luni in ... (vezi toată discuția)
Grupa a ii-a mirena64 mirena64 Am o varsta de 50 de ani si o vechime totala in munca de 31 de ani din care 11 ani in grupa a II a .Cu cat scade varsta de pensionare ? Multumesc . (vezi toată discuția)