Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

buna ziua .as dori sa stiu cand se poate pensiona mama.are un stagiu complet de cotizare de 35 ani ,din care 23 de ani in grupa 2,5 ani asistent social,8ani pensie de boala.multumesc
Limita de varsta la 59 de ani.
1. Nu mai scrieti exclusiv cu litere mari ca este foarte obositor la citit si s-ar putea sa nu mai primiti raspuns.

2. Pentru un barbat nascut in septembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 6 ani (65-6 = 59);
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani si 8 luni (40/0 + 6/8 = 46 de ani si 8 luni).

4. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani, in septembrie 2015.

5. Nu se pune problema pensiei anticipate sau pensiei anticipate partiale deoarece acestea se pot solicita la varsta de 60 de ani cand deja este la pensie pentru limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane