Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Mai este în vigoare prevederea potrivit cãreia ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Mai este în vigoare prevederea potrivit cãreia petentul a cãrui plângere era respinsã era obligat la cheltuieli judiciare?

Prin introducerea obligatiei platii taxei de timbru la formularea plangerilor contraventionale, a fost abrogat art. 36 care prevedea obligarea petentului la plata cheltuielilor judiciare catre stat ?
Daca da, care ar fi textul normativ unde pot gasi acest lucru ( faptul ca petentul nu mai poate fi obligat la cheltuieli judiciare catre stat ) si cand a intrat in vigoare?

Va multumesc frumos !
OK, multumesc de confirmare.

O mica nelamurire mai am: cand trimit contestatia contraventiei prin posta, ce tr sa atasez:
1. Chitanta in original sau in copie la plata in numerar a taxei de timbru judiciar ?
2. La plata online, prin internet banking: OP-ul tiparit din aplicatia internet banking sau un extras de cont semnat si stampilat de banca ?

Multumesc de ajutor
adi_lazar, utilizator