Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general imm sau nu?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

imm sau nu?

societatea a avut la sfarsitul anului un numar mediu de 330 salariati, cifra de afaceri de 7 miliarde lei si active de 1 miliard lei , unde se incadreaza la IMM sau la intreprinderi mari, ce implicatii sunt fiscal, eu am considerat-o pana acum IMM.
multumesc anticipat pentru ajutor.
Art. 3. – (1) Întreprinderile mici şi mijlocii sunt definite ca
fiind acele întreprinderi care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un număr mediu anual de salariaţi mai mic de 250;
b) realizează o cifră de afaceri anuală echivalentă cu până la
8 milioane de euro sau au un rezultat anual al bilanţului contabil care nu
depăşeşte echivalentul în lei a 5 milioane euro;
c) respectă criteriul de independenţă, astfel cum este acesta
definit în alin.(2).
(2) Sunt considerate independente întreprinderile mici şi
mijlocii care nu sunt deţinute în proporţie de peste 25% din capitalul
social sau din drepturile de vot de către o altă întreprindere sau de mai
multe întreprinderi împreună, care nu fac parte din categoria
întreprinderilor mici şi mijlocii.
(3) Prin excepţie de la prevederile alin.(2), este considerată
independentă o întreprindere aflată într-una din următoarele situaţii:
a) întreprinderea este deţinută de societăţi publice de investiţii,
de societăţi cu capital de risc, investitori instituţionali, universităţi sau
centre de cercetare non-profit, cu condiţia ca aceştia să nu exercite, în
mod individual sau împreună, controlul asupra întreprinderii;
b) capitalul este divizat de aşa natură încât deţinătorii nu pot fi
identificaţi, întreprinderea declară cu bună-credinţă, pe propria răspundere,
că este în măsură să presupună că nu este deţinută în proporţie de 25% sau
mai mult de o altă întreprindere sau de mai multe întreprinderi împreună
care nu fac parte din categoria întreprinderilor mici şi mijlocii.
(4) Îndeplinirea criteriului de independenţă se stabileşte pe baza
declaraţiei pe propria răspundere a întreprinderii interesate în atestarea
încadrării în categoria întreprinderilor mici şi mijlocii.
(5) Plafonul cifrei de afaceri prevăzut la alin.(1) lit.b) poate fi
modificat, în funcţie de evoluţia indicatorilor macroeconomici, prin
hotărâre a Guvernului.
Art. 4. – (1) Întreprinderile mici şi mijlocii se clasifică, în
funcţie de numărul mediu anual de salariaţi, în următoarele categorii:
a) până la 9 salariaţi - microîntreprinderi;
b) între 10 şi 49 de salariaţi - întreprinderi mici;
c) între 50 şi 249 de salariaţi - întreprinderi mijlocii.
Art. 5. – (1) Numărul mediu de salariaţi corespunde numărului
mediu de persoane angajate în întreprindere în cursul anului, determinat
pe bază lunară.
(2) Numărul mediu de salariaţi reprezintă media aritmetică
simplă rezultată din suma efectivelor zilnice de salariaţi din luna
respectivă - inclusiv zilele de repaus săptămânal şi sărbătorile legale -
împărţită la numărul total de zile calendaristice. Pentru fiecare zi de
repaus săptămânal sau sărbătoare legală se vor lua în calcul efectivele de
salariaţi din ziua lucrătoare precedentă, cu excepţia persoanelor al căror
contract individual de muncă a încetat în acea zi.
(3) În efectivele zilnice de salariaţi avute în vedere la calcularea
numărului mediu de salariaţi se includ salariaţii temporari care lucrează
în baza unui contract de punere la dispoziţie încheiat între întreprindere
şi un agent de muncă temporară, pe durata acestui contract.
(4) Salariaţii cu program de lucru corespunzător unei fracţiuni
de normă vor fi incluşi în numărul mediu, proporţional cu timpul de
lucru prevăzut în contractul individual de muncă cu timp parţial.
(5) La calcularea numărului mediu anual de salariaţi nu se au în
vedere salariaţii pentru perioada în care contractul individual de muncă
al acestora este suspendat conform prevederilor legale.
(6) Nu vor fi introduse în numărul mediu scriptic salariatele
aflate în concediu de maternitate.
Art. 6. – (1) Datele în funcţie de care se calculează încadrarea în
plafoanele referitoare la numărul mediu de salariaţi şi la cifra de afaceri sunt
cele realizate în ultimul exerciţiu financiar raportate în situaţiile financiare
anuale.
(2) Plafoanele cifrei de afaceri utilizate la definirea întreprinderilor
mici şi mijlocii se raportează la cifra de afaceri reflectată de situaţiile financiare
anuale.
(3) În cazul întreprinderilor înfiinţate de mai puţin de un an, plafonul
cifrei de afaceri se stabileşte fie pe baza situaţiilor financiare depuse la organul
competent, în cazul întreprinderilor care aveau obligaţia să depună situaţiile
financiare până în momentul eliberării dovezii, fie pe baza unei declaraţii pe
proprie răspundere a acestora, în cazul în care nu aveau obligaţia depunerii
situaţiilor financiare.
Art. 7. – (1) Încadrarea în plafoanele referitoare la numărul
mediu anual de salariaţi utilizate la definirea întreprinderilor mici şi
mijlocii se stabileşte pe bază de declaraţii pe proprie răspundere ale
reprezentanţilor legali ai întreprinderilor interesate în atestarea încadrării
în categoria întreprinderilor mici şi mijlocii.
(2) Declaraţia pe proprie răspundere se întocmeşte pe baza
Registrului general de evidenţă a salariaţilor, întocmit şi completat
conform prevederilor legale în vigoare.
(3) Plafoanele referitoare la numărul mediu anual de salariaţi se
raportează la numărul mediu de salariaţi din anul anterior celui în care se
întocmesc declaraţiile pe proprie răspundere, fiind valabile întregul an în curs.
(4) În cazul întreprinderilor nou înfiinţate, se va lua în calcul
perioada cuprinsă între data înfiinţării şi data întocmirii declaraţiilor pe
proprie răspundere.
(5) În cazul în care întreprinderea nu are salariaţi, aceasta va
emite o declaraţie pe proprie răspundere care să ateste acest fapt.
(6) Dovada pentru nivelul cifrei de afaceri se eliberează de către
unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice, la cererea
întreprinderii interesate.
(7) Unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice sunt
obligate să elibereze dovada prevăzută la alin.(6), în termen de
maximum 5 zile lucrătoare de la data înregistrării solicitării
multumesc pt. postarea legislatiei referitoare la imm dar tot nu stiu unde ma incadrez, vreau un raspuns concret
Concret, conditiile sunt cumulative.Daca nu indepliniti toate conditiile, vedeti unde va incadrati.