Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Extrasele de stare civilã
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Extrasele de stare civilã

Buna ziua.
As dori sa stiu daca pot cere un extras de stare civila pe numele meu de la locul nasterii.
Am nevoie sa vad casatoriile si schimbarile de nume cand au avut loc.
Pot merge eu personal sa scot un extras sau imi trebuie imputernicire de la notar?
:help:
Fiecare persoana are dreptul de a cere duplicate de pe actele de stare civila, in ceea ce-i priveste. Daca deplasarea in persoana nu se poate face, trebuie procura autentica data altei persoane pentru a obtine de la Serviciul de Stare civila din cadrul primariei emitente.
Duplicatul e una, extrasul e alta.
Extrasele de stare civila nu se elibereaza decat pentru uz oficial.

Art. 27 din HG 64/2011:
(1) La cererea scrisă a D.E.P.A.B.D., a S.P.C.L.E.P./S.P.C.J.E.P., a instanţelor judecătoreşti, a
parchetelor sau a poliţiei, a oficiilor de stare civilă din cadrul primăriilor unităţilor administrativ-teritoriale unde nu funcţionează S.P.C.L.E.P, a unităţilor din sistemul de ordine şi siguranţă
publică, a D.G.P.C. şi a reprezentanţilor S.P.A.S., precum şi a notarilor publici, se eliberează
gratuit extrase pentru uz oficial de pe actele de stare civilă aflate în arhiva proprie.
Pot cere atunci duplicate dupa actele de stare civila(nastere,casatorie) care apar inscrise in registrele aflate la primaria comunei?
Pentru ce va trebuie?