Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

am si eu o problema.ajutor. un salariat a beneficiat de 15 zile c.o. pe anul in curs. intre timp societatea desfiinteaza postul. ce se intampla cu banii pe care i-a luat pe zilele de concediu. incetarea contractului are loc pe 16.03.2009.
In mod normal ar trebui sa-i returneze daca nu se intelege altfel cu angajatorul
Postul s-a desfiintat din initiativa angajatorului si deci salariatul nu are nici o vina. El nu trebuie sa returneze c/val. CO efectuat in plus. Acest aspect trebuie sa fie specificat in CCM aplicabil sau in Regulamentul intern al unitatii.
Chiar daca nu ar fi specificat nicaieri, angajatorul nu trebuie sa se bucure la a recupera niste bani de la un salariat care si asa este concediat. Mai sunt si aspecte morale nu numai cele cuprinse in legi.