Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Vechime in specialitate pentru promovare in grad
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Vechime in specialitate pentru promovare in grad

M-ar interesa sa aflu daca luna aceasta am 3 ani de cand am promovat ultima data in grad daca pot participa la concursul de promovare in grad in luna septembrie. In aceasta perioada am avut concediul medical de nastere si lehuzie ( 112 zile).
Conform HG 611/2008 si art.65 din Legea nr. 188/1999, functionarul public trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii pt a putea promova in gradul profesional imediat superior celui detinut, respectiv:
- să aibă cel puţin 3 ani vechime în gradul profesional al funcţiei publice din care promovează
- să fi obţinut cel puţin calificativul "bine" la evaluarea anuală a performanţelor individuale în ultimii 2 ani calendaristici
- să nu aibă în cazierul administrativ o sancţiune disciplinară neradiată în condiţiile prezentei legi
De asemenea, este necesar sa promoveze si examenul care se organizeaza in vederea promovarii, nefiind suficient doar indeplinirea conditiilor de mai sus.
Din practica, orice perioada (cu exceptia concediului de odihna) care depaseste 30 de zile calendaristice de inactivitate (de ex.: concediu medical, suspendare de drept sau la cerere, concediu fara plata etc. Exceptia de la regula se aplica in cazul in care functionarul public se suspenda in vederea ocuparii unei functii de inalt functionar public) este scazuta la calculul vechimii in specialitate.
Sper sa va fie de folos informatiile. O zi buna!
CristinaMocanu, utilizator