avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat este somajul?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat este somajul?

am salariu de 1000 lei net vechime 5 ani si 4 luni
intrebare este cum mi se calculeaza somajul
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:29, 21 August 2013
Potrivit prevederilor Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, indemnizatia de somaj se acorda somerilor , pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
- 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
- 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
- 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

Cuantumul indemnizatiei de somaj prevazute mai sus este o suma acordata lunar si in mod diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.

Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, sunt:
- 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
- 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
- 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
- 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

In speta, indemnizatia dvs ar fi de 500 lei x 75% + 5% x media salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare = 375 lei + 5% x media salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare.
Ultima modificare: Miercuri, 21 August 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuantum somaj maridana1986 maridana1986 - am lucrat din 2006-2012 continuu la aceeasi firma - 2012-2014- concediu de crestere a copilului - in 2014 cand trebuia sa revin la servici, unitatea ... (vezi toată discuția)
Somaj Grigorie Palama Grigorie Palama La 15 anii vechime plus salariul brut 1525 cât îmi revine șomajul pe luna (vezi toată discuția)
Cum calculez corect indemnizatia de somaj in 2013 Alin822 Alin822 Buna ziua, doresc sa stiu si eu cum pot calcula in mod corect valoarea indemnizatiei de somaj, daca am avut 804 lei pe cartea de munca timp de 3 ani, toate ... (vezi toată discuția)