Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu pagube materiale . Alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu pagube materiale . Alcool

S-a produs un accident in care un sofer beat a izbit o masina , producand pagube materiale, totusi nu a fost viina soferului beat. La echilotest a iesit 1,27g ,la sange inca nu au venit rezultatele . Carnetul a fost suspendat pentru 3 luni.
Ce pot patii? Pot sa intru in inchisoare sau iau cu suspendare?
an3k, utilizator
Se pare ca soferul beat esti tu. nu vei face inchisoare , vei primi cu suspendare cel mai sigur.
Daca sunteti la primul conflict cu legea penala aveti sanse la o pedeapsa cu suspendare.
Permisul va fi anulat .
Pentru siguranta mergeti la un avocat si discutati concret situatia dvs.
Carnetul nu a fost suspendat pentru 3 luni, pe toata durata procesului penal nu veti avea dreptul sa mai conduceti iar daca veti fi condamnat in urma hotararii de condamnare ramasa definitiva permisul se va anula.Mare inconstienta sa va suiti la volan la asa alcoolemie.
Eu am o nedumerire, de ce spuneti ca , desi erati in stare de ebrietate la volan, pagublee materiale nu au fost produse din vina dvs.?? va amintiti ce s-a intamplat concret??
Politistul respectiv a ajuns la concluzia ca fiecare sa isi repare masina lui, deci eu nu trebuie sa ii platesc reparatiile celuilalt. Deci care ar fi concluzia?