Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu pagube materiale . Alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu pagube materiale . Alcool

S-a produs un accident in care un sofer beat a izbit o masina , producand pagube materiale, totusi nu a fost viina soferului beat. La echilotest a iesit 1,27g ,la sange inca nu au venit rezultatele . Carnetul a fost suspendat pentru 3 luni.
Ce pot patii? Pot sa intru in inchisoare sau iau cu suspendare?
an3k, utilizator
Concluzia este ca aveti dosar penal si urmeaza sa fiti cercetat pentru savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art.87 din OUG 195/2002, urmand mai mult ca sigur la asa alcoolemie sa fiti trimis in judecata si condamnat.
ART. 87
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
....................................................................................
Nu politistul hotaraste asupra daunelor probocaste in accident. Ma tem ca dvs. veti suporta cv reparatiilor ambelor masini!:sorry: