Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire verbala si scrisa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire verbala si scrisa

Buna ziua.As dori sa stiu cum este interpretata hartuirea verbala si scrisa in justitie? Stiu o persoana care a fost injurata la telefon si apoi au fost denigrati si parintii persoanei respective telefonic si pe e-mail de aceeasi persoana.Problema este legata de o datorie de bani pe care o avea prietena mea fata de cel care a sunat si transmis mesaje pe e-mail pentru a-si recupera datoria.
Au existat si amenintari care sa provoace temeri ?
Injuraturile nu-si au locul intre oameni civilizati , insa , ele sunt rezultatul unei stari de nemultumire , furie , dezacord , in legatura cu ceva . In cazul prezentat , faptul ca prietena dvs. are sa-i dea bani.....probabil ca de mai mult timp, si cu siguranta ca a depasit termenul stabilit , ii genereaza respectivei persoane acest comportament . Ambele parti , si persoana respectiva si prietena care are datoria , au partea lor de vina . Cred ca daca isi va achita datoria fata de acea persoana, aceste neplaceri , pe net, pe telefon , vor inceta.
Temeri nu au fost, dar au fost implicati parintii care nu au nici o legatura cu aceasta problema.Dar parintii se simt amenintati psihic si oarecum obligati sa plateasca datoria.Prietena mea s-a inteles cu persoana careia ii datoreaza bani ca ii v-a plati la o anumita data, dar cel care are de recuperat trimite mesaje parintilor cat este de plata si le aduce injurari la adresa lor.Si vreau sa stiu daca se poate considera hartuire pentru recuperare datorii sau nu?
De acord ca datoria trebuie platita, dar de ce trebuie sa fie injurati parintii si amenintati ca sa plateasca datoria ? Ei nu au nici o legatura cu datoria( nu este obligatia lor de plata).