Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire pe Facebook si la telefon ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire pe Facebook si la telefon ?

Buna,
Am si eu o problema cu o persoana,sau mai bine zis doua de genul feminin pe facebook.Una dintre ele crede ca am avut ceva cu prietenul ei ( ceea ce este complet neadevarat si pot dovedii lucrul acesta), iar cealalta este o prietena buna de-a ei.Ambele insa tot ne trimit mesaje atat mie cat si prietenului meu pe contul de Facebook, de vreo doua saptamani,si mai nou au inceput si cu apeluri.
Exista posibilitatea de a le acuza de hartuire? Deoarece in mesaje, se gasesc si cateva amenintari.
Sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns.
Multumesc frumos !
Da, puteti depune plangere pentru hartuire daca apeluri telefonice sau mesajele, prin frecvenţă sau conţinut, va cauzează o temere.
Daca sunt amenintari in sensul legii penale, adica amenintarea cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva dvs ori a altei persoane si aceste amenintari sunt de natura sa va provoace o stare de temere, puteti depune plangere penala pentru amenintare.
Aveți dreptul de a depune plângere și se va analiza dacă este sau nu infracțiune.
Sa scrieți concret plângerea și mergeți cu ea la politie.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri,
O zi placuta !