Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM perioada determinata

Am un CIM pe perioada determinata care urmeaza sa inceteze la 1 sept. a.c., au fost incheiate 3 contracte consecutive intre aceleasi parti iar ultimul a fost pe 12 luni, dar in total, perioada celor 3 contracte nu depaseste 36 de luni. Ar mai putea fi prelungit cumva, d.p.d.v. legal?
Detaliati-ne mai exact situatia celor 3 c.i.m. incheiate succesiv - data inceperii activitatii si data incetarii c.i.m.

Potrivit Codului Muncii, art.82 alin.5, contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.
primul contract 16.02.2011 - 31.08.2011 (a fost inclusa perioada de proba);
al doilea contract 01.09.2011 - 31.08.2013;
al treilea contract 01.09.2012 - 31.08.2013.
Al doilea si al treilea contract au o perioada comuna .
Cred ca la al doilea ati gresit data in loc de 31.08.2012 ati scris 31.08.2013.

Daca s-a procedat : s-a incheiat un c.i.m. si apoi a incetat , apoi s-a incheiat un alt c.i.m. care a incetat etc, atunci nu mai exista posibilitatea de a se mai incheia un nou c.i.m. pe duarta determinata.
Art.82 C.mun. prevede:
......
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.

Primului c.i.m. u se putea prelungi durata pana la data de 16.02.2014 prin incheierea unui act aditional. Apoi se mai putea incheia inca doua c.i.m. pe durata determinata de maxim 12 luni.
Vă mulţumesc din suflet pentru lămuriri!