avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1272 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie in anulare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie in anulare

Doresc sa stiu in baza carui articol as putea formula CONTESTATIA IN ANULARE impotriva unei hot. definitive si irevocabile?

Aceasta cerere o formulez in baza vechiului cod de proced civila sau cel nou?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 02:12, 30 Noiembrie 2013
Ce taxe trebuie platite pentru Contestatia in anulare pe contecios administrativ?

Multumes
Părerea mea este că dvs. ar trebui să timbraţi contestaţia în anulare cu o taxă judiciară de timbru în cuantum de 10 lei, aşa cum prevedea Legea nr. 146/1997. Poate greşesc, dar aşa interpretez eu art. 55 din O.U.G. nr. 80/2013.
Pentru a arata instantei, in cazul contestatie in anulare, ca fost depusa in termen pot depune o copie a chitantei de la xeroxul instantei ?

Multumesc
Mă scuzaţi, dar nu înţeleg.

Doriţi să dovediţi că aţi formulat în termen contestaţia în anulare? Dacă răspunsul este "da", atunci reveniţi şi explicaţi despre ce copie a chitanţei de la xerox este vorba.
Pai am facut cerere pentru a xerocopia Decizia Curtii de Apel... in data de 28 08 2013 am fost chemat la registratura pentru a-mi se da xerocopia ceruta, nu inainte de a plati xerocopiatul la xeroxul de functioneaza in interiorul Tribunalului Iasi.

Am pastrat chitanta si plus ca am semnat intr-un regitru, nu stiu ce nume poarta, ca am luat la cunostinta si am platit.

Multumesc

Alte discuții în legătură

Care este calea de atac împotriva unei hotãrâri pronunþate într-un litigiu de muncã? rosiorilor rosiorilor Intr-un litigiu de munca privind contestatie la o decizie de concediere care a fost intridusa la tribunal, hotarirea tribunalului este supusa apelului sau ... (vezi toată discuția)
Contestatie in anulare clau1858 clau1858 Buna ziua Vreau sa fac o contestatie in anulare la o decizie de recurs data de un complet de judecata al curtii de apel. Pe scurt am avut un dosar de ... (vezi toată discuția)
Contestatie in anulare vichi_90 vichi_90 Buna ziua tuturor va rog daca ma poate lumina cineva: - tribunalul a judecat fondul- sectia contencios - am pierdut - curtea de apel a judecatrecursul - am ... (vezi toată discuția)