Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA la achizitia unei case - ma incadrez la 5% ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA la achizitia unei case - ma incadrez la 5% sau la 19%?

Buna ziua,

Sunt pe cale sa cumpar o casa (este jumatatea unui duplex). Acum la vanzarea finala au aparut discutii cu proprietarul legate de TVA. As vrea sa stiu daca ma incadrez la TVA 5%.

Aici e conditia care e sub semnul intrebarii:
-"Cota redusa se aplica numai în cazul locuintelor care în momentul vânzarii pot fi locuite ca atare si daca terenul pe care este construita locuinta nu depaseste suprafata de 250 m2, inclusiv amprenta la sol a locuintei."

Problema mea:
- in urma dezmembrarii pentru partea mea de duplex au rezultate doua parti de teren cu CF-uri diferite:
a. 140 metri patrati teren construibil - pe care este construita locuinta.
b. 130 metri patrati teren arabil intravilan.

Eu am sustinut ca la calculul terenului pe care e construita locuinta (pentru a vedea daca ma incadrez sau nu la legea cu TVA 5%) ar trebui luata in calcul doar suprafata de 140 m teren construibil (asa scrie si in lege: "daca terenul pe care este construita locuinta nu depaseste suprafata de 250 m2, inclusiv amprenta la sol a locuintei") - asa m-as incadra pentru TVA 5%. Dar cei de la finante Timisoara au spus ca se ia in calcul si terenul arabil intravilan.

Am nevoie de parerea d-voastra pentru a sti daca ma incadrez sau nu pentru TVA 5%.

Multumesc!
blue_spirit a scris:

Buna ziua,

Sunt pe cale sa cumpar o casa (este jumatatea unui duplex). Acum la vanzarea finala au aparut discutii cu proprietarul legate de TVA. As vrea sa stiu daca ma incadrez la TVA 5%.

Aici e conditia care e sub semnul intrebarii:
-"Cota redusa se aplica numai în cazul locuintelor care în momentul vânzarii pot fi locuite ca atare si daca terenul pe care este construita locuinta nu depaseste suprafata de 250 m2, inclusiv amprenta la sol a locuintei."

Problema mea:
- in urma dezmembrarii pentru partea mea de duplex au rezultate doua parti de teren cu CF-uri diferite:
a. 140 metri patrati teren construibil - pe care este construita locuinta.
b. 130 metri patrati teren arabil intravilan.

Eu am sustinut ca la calculul terenului pe care e construita locuinta (pentru a vedea daca ma incadrez sau nu la legea cu TVA 5%) ar trebui luata in calcul doar suprafata de 140 m teren construibil (asa scrie si in lege: "daca terenul pe care este construita locuinta nu depaseste suprafata de 250 m2, inclusiv amprenta la sol a locuintei") - asa m-as incadra pentru TVA 5%. Dar cei de la finante Timisoara au spus ca se ia in calcul si terenul arabil intravilan.

Am nevoie de parerea d-voastra pentru a sti daca ma incadrez sau nu pentru TVA 5%.

Multumesc!

Conform datelor expuse de dvs, precum si art. 140 Cod fiscal, se pare nu se incadreza la cota de 5%.

Multumesc de raspuns dar este cam evaziv..."se pare ca nu se incadreaza"...am sunat la Bucuresti la ANAF - la un serviciu de asistenta si indrumare a contribuabililor - si mi-au spus ca ma incadrez sub prevederile legii OUG 200/2008:

Date mai exacte:
- terenul pe care e construita locuinta e de 140 m patrati;
- amprenta la sol a locuintei este de 50 m patrati;

- inca 130 m patrati teren agricol - care nu intra sub incidenta legii - nu e terenul pe care e construita locuinta - nici macar nu se poate construi pe el. ( "Cota redusă se aplică numai în cazul locuintelor care în momentul vânzării pot fi locuite ca atare si dacă terenul pe care este construită locuinta nu depăseste suprafata de 250 m2, inclusiv amprenta la sol a locuintei" )

Astept cu interes raspunsul tau!
Multumesc!
blue_spirit a scris:

Multumesc de raspuns dar este cam evaziv..."se pare ca nu se incadreaza"...am sunat la Bucuresti la ANAF - la un serviciu de asistenta si indrumare a contribuabililor - si mi-au spus ca ma incadrez sub prevederile legii OUG 200/2008:

Date mai exacte:
- terenul pe care e construita locuinta e de 140 m patrati;
- amprenta la sol a locuintei este de 50 m patrati;

- inca 130 m patrati teren agricol - care nu intra sub incidenta legii - nu e terenul pe care e construita locuinta - nici macar nu se poate construi pe el. ( "Cota redusă se aplică numai în cazul locuintelor care în momentul vânzării pot fi locuite ca atare si dacă terenul pe care este construită locuinta nu depăseste suprafata de 250 m2, inclusiv amprenta la sol a locuintei" )

Astept cu interes raspunsul tau!
Multumesc!

Pentru a beneficia de cota redusa si a fructifica textul de lege, trebuie sa faceti doua contracte de vanzare-cumparare si anume:
- unul pentru imobil ;
- unul pentru terenul agricol;
Art.140 [........]"Cota redusă se aplică numai în cazul locuinţelor care în momentul vânzării pot fi locuite ca atare şi dacă terenul pe care este construită locuinţa nu depăşeşte suprafaţa de 250 mp, inclusiv amprenta la sol a locuinţei, în cazul caselor de locuit individuale. În cazul imobilelor care au mai mult de două locuinţe, cota indiviză a terenului aferent fiecărei locuinţe nu poate depăşi suprafaţa de 250 mp, inclusiv amprenta la sol aferentă fiecărei locuinţe. Orice persoană necăsătorită sau familie poate achiziţiona o singură locuinţă cu cota redusă de 5%, "[.....]