Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... SSM: Evitarea riscurilor de accidentare existente in ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

SSM: Evitarea riscurilor de accidentare existente in depozitele mici de butelii de gaze

In subiectul mentionat exista fraza^ -piulita de siguranta este insurubata corespunzator,^

www.avocatnet.ro/content/art...

Eu cred ca rolul piulitei este doar de proteja filetul robinetului de eventuale lovituri accidentale ce ar duce la deformarea filetului de racord.
Exista undeva prescriptii tehnice din care sa rezulte exact rolul acestor piulite?
Admin, administrator
In proiectul de executie al buteliior figureaza piulita care protejeaza racordul de legatura.
Proiectele de executie se realizeaza intocmai.
Livrarea buteliilor pline de catre producator se face cu piulita de protectie montata si sigilata impreuna sau separat de ventilul de manevra al buteliei, pentru gazul sub presiune.
Buteliile de gaze sub presiune intra sub incidenta ISCIR.
Piulita de protectie a racordului are dublu rol: protejeaza filetul racordului pentru a nu se deteriora si ulterior sa se creeze conditii pentru a se realiza un montaj imperfect racord - furtun/ teava si respectiv ca mijloc suplimentar de siguranta pentru transportul, depozitarea, manipulare buteliilor, in caz ca apar accidental, mici scapari de gaz, din butelie, datorate ventilului strans incomplet sau cu defectiuni nesesizate la umplerea recipientului.
Prin insurubare corespunzatoare se intelege fixarea piulitei pe racord, prin strangere completa, pe toate canturile/ filetul interior al piulitei si respectiv sigilarea la exterior, cu banda protectoare, a piulitei stranse.