Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Penalizari la livrare intracomunitara
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Penalizari la livrare intracomunitara

Buna ziua,
Va rog sa ma indrumati de unde pot sa ma informez cu privire la penalizarile facturate de un client italian catre noi ,conform " art.41 comma 1 D.L. 331/93", caruia societatea noastra i-a facut o livrare intracomunitara.

Multumesc.
Eu am gasit aici [ link extern ]

Din cate inteleg eu, articolul 41 comma 1 D.L. 331/93, se refera la faptul ca livrarile intracomunitare sunt scutite de TVA.

41 comma 1 D.L. 331/93

1. Costituiscono cessioni non imponibili:
a) le cessioni a titolo oneroso di beni, trasportati o spediti nel
territorio di altro Stato membro, dal cedente o dall'acquirente, o da terzi
per loro conto,....

Este similar cu art. 128 alin. (9) din Codul fiscal:
(9) Livrarea intracomunitară reprezintă o livrare de bunuri, în înţelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru în alt stat membru de către furnizor sau de persoana către care se efectuează livrarea ori de altă persoană în contul acestora.
Ioan Petru Butariu, Contabil