avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Deduceri impozit in Italia
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Deduceri impozit in Italia

Sotia lucreaza cu acte legale in Italia (badanta) de 6 ani ,pentru a beneficia de deducerile la impozit vrea ca sa depuna acte pentru noi membri familiei care locuim in Romania(sot si 2 copii).Ce acte trebuie sa ii trimit (legalizate sau nu),Mentionez ca eu am salariu minim pe economie si un copil este major(student).
Ultima modificare: Joi, 27 Noiembrie 2014
vio6800, utilizator
Cel mai recent răspuns: vio6800 , utilizator 12:45, 4 Decembrie 2014
A) DOCUMENTAZIONE PER FAMILIARI A CARICO NON RESIDENTI IN ITALIA

--1 DOCUMENTAZIONE ORIGINALE PRODOTTA DALL'AUTORITà CONSOLARE DEL PAESE D'ORIGINE,CON TRADUZIONE IN LINGUA ITALIANA E ASSEVERAZIONE DA PARTE DEL PREFETTO COMPETENTE NEL TERRITORIO.
2 DOCUMENTAZIONE CON APPOSIZIONE DELL'APOSTILLE ,PER I SOGGETTI CHE PROVENGONO DAI PAESICHE HANNO SOTTOSCRITTO LA CONVENZIONE DELL'AJA DEL 5 OTTOBRE 1961(L'APOSTILLE,DA APPORSI SUI DOCUMENTI DA VALERE FUORI DALLO STATO IN CUI SONO FORMATI,COSTITUISCE UNA SPECIFICA ANNOTAZIONE SULL'ORIGINALE DELLA DOCUMENTAZIONE,RILASCIATA DALLA COMPETENTE AUTORITà IDENTIFICATA DALLA LEGGE DI RATIFICA DELLA CONVENZIONE )
,
3 DOCUMENTAZIONE VALIDAMENTE FORMATA DAL PAESE D'ORIGINE.AI SENSI DELLA NORMATIVA IVI VIGENTE, Daca ma poate ajuta cineva,aceasta i s-a cerut de la patronat,dar practic nu stiu ce documente trebuiesc traduse sau apostilate,de la notar pana la consulatul Italiei din Romania,nimeni nu ma lamureste.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modalitati de dobindirea a cetateniei italiane a copilului in virsta de 9 ani nascut pe teritoriul italiei gigi76bigi gigi76bigi Dobindirea cetateniei Italiane a copilului in virsta de 9 ani nascut in Italia cu parinti Romani rezidenti de 12 ani in Italia. As dori sa stiu daca in urma ... (vezi toată discuția)
Targa rumena residenceantonio residenceantonio buon giorno sono un italiano pensionato residente in Romania ho un auto targata rumeno,visti il nuovo decreto legge in italia sulla circolazione delle auto con ... (vezi toată discuția)
Sociatate agricola in noul cod civil manole silviu manole silviu In Codul Civil italian, exista termenii \"Intreprindere agricola\" si \"intreprinzator agricol\". In noul Cod Civil romanesc, exista ceva echivalent? ... (vezi toată discuția)