avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Am 31 de ani vechime dintre care 13 ani gr II.Sunt nascuta in 27 ianuarie 1958.Cand pot iesi la pensie anticipat, ce penalizare voi avea .
Cel mai recent răspuns: croi , utilizator 18:46, 15 Ianuarie 2014
Pensie anticipata partiala la 56 de ani,cu penalizare de 22,5%.
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani iar stagiul minim d cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 13 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni (61/0 - 2/6 = 58 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 3 luni (31/0 + 3/3 = 34 de ani si 3 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 6 luni, in iulie 2016;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani, in ianuarie 2014, daca la acea data veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani, in ianuarie 2014.

4. - Daca solicitati pensie anticipata partiala in ianuarie 2014 diminuarea va fi de 0,75% x 30 luni de anticipare = 22,50%.
- In iulie 2016 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.
multumesc!
Revin cu o intrebare.
Pe 7 ianuarie 2014 merg sa-mi depun dosarul pt pensionare anticipata(undeva mai sus am dat cateva date).Pe 27 ianuarie 2014 implinesc varsta de pensionare.Vreau sa stiu cum se procedeaza cu decizia:
-La cat timp primesc decizia?
-Daca , presupunem ca merg la munca pana pe 15 februarie, pensia imi va venit incepand cu 27 ianuarie sau cu 15 februarie?
-Daca voi primi pensia incepand cu 27 ianuarie , voi fi platita si de la munaca(voi lua si salariu pe cat mai merg dupa 27 ianuarie)?
Multumesc
Dupa lege,decizia trebuie emisa in 45 de zile.
Din anumite motive poate dura si 3 luni.
Pensia anticipata partiala va fi pusa in plata incepand cu data in care duceti la Casa locala desfacerea CIM.
Puteti lucra pana in momentul primirii deciziei,dupa care duceti decizia de desfacere a CIM,pentru a se putea pune in plata pensia anticipata partiala.
Aceasta perioada liucrata va intra in calcul doar in pensia de limita de varsta.

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare Sorina2014 Sorina2014 sunt nascuta in 1958 luna Februarie ,lucrez din anul 1978 am lucrat 6 ani si 9 luni in grupa I de munca si doresc sa stiu cand ma pot pensiona Multumesc (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata roxyy23 roxyy23 buna seara,referitor la pensionarea anticipata mama mea este nascuta pe 16 02 1958 ,30 de ani vechime ,am vrea sa stim daca are dreptul la pensionare ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala femei valerius1510 valerius1510 Pot iesi la pensie anticipata partiala avand 30 ani si trei luni vechime in munca? Sunt nascuta pe 08-Nov-1958. (vezi toată discuția)