Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Am 31 de ani vechime dintre care 13 ani gr II.Sunt nascuta in 27 ianuarie 1958.Cand pot iesi la pensie anticipat, ce penalizare voi avea .
Imi cer scuze daca sunt prea insistenta in ceea cepriveste acest subiect , dar am o nelamurire.Pe 27 imi depun dosarul de pensionare anticipata (pe 27 ianuarie fac si varsta de pensionare).Cineva mi-a zis ca din momentul in care imi depun dosar sa nu mai merg la munca, la serviciu pt ca voi primi pensie chiar din ziua in care mi-am depus dosarul si apoi voi da pensia inapoi pentru a ramane cu salariul.
Daca eu imi depn dosarul pe 27 ianuarie si voi mai merge la serviciu inca 3 luni pana primesc decizia, voi primi si pensie si salariu pe acele luni de cand mi-am depus dosarul si pana primesc decizia?
Vreau o lamurire pt a nu ajunge sa dau banii inapoi.
Legea 263/2010

ART. 105
In sistemul public de pensii, pensiile se platesc de la data acordarii................................................................cu exceptia pensiei anticipate si a pensiei anticipate partiale, care se platesc de la data incetarii calitatii de asigurat.

Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:

c)...........................la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate parţiale, pensiei anticipate,
Deci, in momentul in care primesc decizia de pensionare merg cu ea la locul de munca si imi baza ei incetez contractul d emunca.E bine?Multumesc mult pt ajutor
Corect.Dupa care duceti incetarea CIM la casa locala pentru a fi pusa in plata pensia.
Revin cu un amanunt:la dosar am si o cerere, pe care am facut-o in fata secretarului unde lucrez, in care am solicitat pensie anticipata incepand cu 1 februarie 2014.
Aceasta cerere pe care am facut-o (pentru ca asa mi-a zis conducerea unitatii unde lucrez) face ca eu sa nu mai merg la munca de la 1 februarie si sa astept pensia?Sau fac asa cum m-ati sfatuit mai sus?