avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC1 cu CCC2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC1 cu CCC2

Ma ocup de perosnal si am urmatoarea problema:
O angajata este in ccc pana in iulie 2014 , azi m-a anuntat ca este din nou insarcinata. Ce trebuie sa fac?
1. Instintez din nou ITM-ul cu privire la nastere sau nu mai este nevoie?
2. Cum procedez in Revisal( va rog sa-mi spuneti pasii)
3.Ce acte trebuie sa-i dau eu pt. primarie?
4.Trebuie sa faca cerere acum? eu zic ca nu pt.ca contractul este suspendat.
Va rog sa-mi raspundeti mai amanuntit. Si va multumesc foarte frumos.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:00, 30 August 2013
1. Din ce spuneti inseamna ca va naste inainte de a se termina concediul de crestere pentru primul copil (CCC1).

2. - In aceasta situatie va intra direct din CCC1 in CCC2 cu ziua urmatoare aceleia in care se termina CCC1.
- Indemnizatia pentru CCC2 va fi aceeasi ca indemnizatia pentru CCC1.
- Nu va mai beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. - Cu o saptamana sau 10 zile inainte de a se termina CCC1 salariata va face o cerere prin care va solicita prelungirea ssuspendarii contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC2.
- Dvs. veti emite decizia de prelungire a suspendarii CIM.
- Decizia o inregistrati in Revisal.

4. Salariata se prezinta la Primarie cu o copie dupa decizia de prelungire a suspendarii CIM si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil si completeaza cererea pentru indemnizatie pentru CCC2.
Da, am inteles si va multumesc frumos
Stiu ca nu va suparati dar va mai deranjez cu o intrebare:
In revisal cum o sa procedez daca contractul acesteia este suspendat ;
cum prelungesc suspendarea?
Modificati data expirarii suspendarii CIM cu noua data din cerere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil + nastere noua Anacrsitina Anacrsitina Buna ziua,va rog sa ma sfatuiti intr-o problema .O salariata cu contract suspendat pentru crestere copil pana la 2 ani,a nascut iar,concediile medicale de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere copil2 alina_lucia19 alina_lucia19 buna seara, sunt in crestere copil din decembrie 2011 pana in decembrie 2013, iar urmeaza sa nasc al doilea copil in august 2013. As vrea sa stiu daca dupa ce ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere al doilea copil andreea20ro andreea20ro buna ziua, sunt in concediu crestere copil pana in luna septembrie anul acesta dar sunt insarcinata si in iulie o sa nasc al doilea copil.care sunt procedurile ... (vezi toată discuția)