Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie, drepturile din legea salarizarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie, drepturile din legea salarizarii

Daca ies la pensie in 2013 nu primesc ajutoarele prevazute in legea salarizarii,dar in viitor ;daca se vor acorda in baza unor noi reglementari, mai pot spera?Dar daca de la 01 01 2014 aceste drepturi nu mai sunt suspendate de noi reglementari,iar legea salarizarii ramane in forma actuala,exista temei legal pentru a le primi ?[ 31 ani ,conditii speciale ,aparare]Va multumesc! legea cadru a salarizarii unitare 330/2009
viorelus, utilizator
La care lege a salarizarii va referiti si la ce ajutoare anume?
legea cadru 284 /2010
anexa VII la legea284 2010,sectiunea3,art 20,ajutoare la pensie,functie de vechime.O parere va rog!
viorelus, utilizator
Deja guvernul ,,ponta,, a ,,dat,, o ordonanta(u.o.g.29/2013, art. 6) prin care, nici in anul 2014 nu se dau ,,ajutoare,,(indemnizatii) la iesirea la pensie.
Legea 283/2011(BOC)
Art. 5,,, In anul 2012, pentru personalul militar, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, indemnizatiile, compensatiile, sporurile, primele, ajutoarele, platile compensatorii, despagubirile, compensatiile lunare pentru chirie si alte drepturi acordate potrivit actelor normative in vigoare se stabilesc în raport cu nivelul bazei de calcul al acestora utilizate pentru luna decembrie 2011.
Art. 9,,,În anul 2012 nu se acordă ajutoarele sau, după caz îndemnizaţiile la ieşirea la pensie, retragere, încetarea raporturilor de serviciu ori la tracerea în rezervă,,.
Art. 11 (1),,, În anul 2012, îndemnizatiile, compensaţiile, sporurile, majorarile salariilor de baza si alte drepturi acordate potrivit actelor normative în vigoare se stabilesc fără a lua în calcul drepturile incluse în salariul de baza conform prevederilor art. 14 din Legea nr. 285/2010 si ale art. 10 din prezenta ordonanta de urgent(O.U.G. nr. 80/2010),,.
Art.11 (2) ,,In anul 2012, prevederile art. 20 alin. (6) si (7) din Legea cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare, nu se aplica.,,

O.U.G. nr. 84/2012(PONTA)
Art. 3
În anul 2013, pentru personalul militar, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, indemnizaţiile, compensaţiile, sporurile, primele, ajutoarele, plăţile compensatorii, despăgubirile, compensaţiile lunare pentru chirie şi alte drepturi acordate potrivit actelor normative în vigoare se stabilesc în raport cu nivelul bazei de calcul al acestora utilizate pentru luna decembrie 2011.

Art. 5
Prevederile art. 21 din Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificările ulterioare, se aplică începând cu data de 01.01.2014.

Art. 9
Prevederile art. 15, 18, 19 şi 20 ale art. II din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 80/2010, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 283/2011, se aplică în mod corespunzător şi în anul 2013.