avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... o mica nelamurire despre declaratie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

o mica nelamurire despre declaratie

daca persoana care urmeaza sa dea o declaratia sau sa retraga o plangere nu poate scrie datorita unei probleme medicale temporare (ex: mana in ghips) ,se poate ca altcineva sa scrie in locul ei (bineinteles in prezenta acelei persoane si a anumiti martori )?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 09:10, 21 Martie 2009
Mai sigura ar fi o declaratie la notar, iar persoana in cauza doar o va semna.
daca este scrisa in fata organelor de politie nu este bine?
MAdina a scris:

daca persoana care urmeaza sa dea o declaratia sau sa retraga o plangere nu poate scrie datorita unei probleme medicale temporare (ex: mana in ghips) ,se poate ca altcineva sa scrie in locul ei (bineinteles in prezenta acelei persoane si a anumiti martori )?


Da, se poate.
Dar fara martori.Nu va lasa.
E posibil sa scrie si politistul.
Daca aveti avocat va scrie el declaratia doar ca va trebui sa ii platiti si caligrafia.

avocat Claudiu Lascoschi
La cererea dvs. si dovedind situatia in care va aflati cu acte medicale,poate sa scrie alta persoana a carei identitate se va consemna intr-un proces verbal ,aceasta numai in situatia in care puteti semna declaratia si procesul verbal.Totusi cel mai bine este sa fiti asistata de un aparator care in baza mandatului sau si in prezenta dvs.poate semna pentru dvs
Ultima modificare: Vineri, 20 Martie 2009
Radu Gabrian, Mediator
Nu are cum sa declare la notar.
Notarul este zero in fata organelor de urmarire penala.Declaratia data la notar nu are nicio valoare probatorie si nici nu o va fi primita la dosar.
Daca isi permite va avea avocat.Atfel va fi un martor asistent.

Eu cred ca organul judiciar nu ii va lua nicio declaratie pana nu poate sa scrie.Asa se face daca nu vrea sa o aresteze.Sau daca nu se grabeste sa o aresteze.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Respingerea asistentei judiciare handsu handsu In cursul anchetei efectuate de procuror acesta poate respinge solicitarea de asistenta judiciara din oficiu pentru invinuit? (vezi toată discuția)
Sunt obligat sa dau declaratie la politie daca nu vreau? vrajiotorul vrajiotorul Acum cateva zile am primit o citatie de la sectia 12 politie Bucuresti,care specifica sa ma prezint in calitate de persoana reclamata in cazul privind plangere ... (vezi toată discuția)
Abuz de incredere cris_deo cris_deo Buna seara. Am facut o sesizare la politie pt un abuz de incredere , persoana pe care am reclamat-o a fost chemata la politie si si-a insusit fapta adica un ... (vezi toată discuția)