Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorarea capital social din cont 455 - Aport asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorarea capital social din cont 455 - Aport asociat

Stie cineva cum se face majorarea din cont 455 ?

Se mai poate face act aditional si raport expert contabil?

Se mai accepta? Auzisem ca in conformitate cu noile norme metodologice de tinere a registrului comertului ... parca se schimbase ceva.

Alberto Kurtyan
Olteanul are un fel propriu de a se scarpina in cap fara sa scoata caciula, asa si ca metoda asta de majorare, nu este mai bine ca asociatul daca tot imprumuta firma sa depuna banii la banca intr-un cont de majorare capital social si cu extrasul insotit de hot. si act constitutiv actualizat sa faca majorarea pur si simplu fara a mai fi necesare toate celelalte acte. Si atunci banii se duc direct in 1012.
Aceasta metoda nu are decat un singur rationament, de-a lungul timpului 455 s-a incarcat prea tare, trebuie golit si asociatul nu mai vrea banii inapoi.
Florian Turlete, Avocat
Pai asta mi se pare aiurea, ca nu-si mai vrea banii inapoi.
florinturlete a scris:

Olteanul are un fel propriu de a se scarpina in cap fara sa scoata caciula, asa si ca metoda asta de majorare, nu este mai bine ca asociatul daca tot imprumuta firma sa depuna banii la banca intr-un cont de majorare capital social si cu extrasul insotit de hot. si act constitutiv actualizat sa faca majorarea pur si simplu

Depinde. Uneori nu exista interesul ca banii sa stea blocati intr-un cont de majorare pana ies hartiile.
Asa ca azi asociatul imprumuta firma, maine firma cumpara pe banii aceia ce-i trebuie si peste o vreme cand am chef ca firma sa nu mai apara debitoare fata de asociat (sau din alte ratiuni) majorez capitalul cu valoarea creantei asociatului asupra societatii... si iese o scarpinatura mai cu folos.
romascanu, moderator
Eu sunt oltean, in fond fiecare se scarpina cum vrea.
davideg a scris:

Pai asta mi se pare aiurea, ca nu-si mai vrea banii inapoi.

Nu se pune problema ca nu vrea sa-si mai ia banii. Problema este ca NU MAI ARE de unde sa-si ia banii, pentru ca firma nu dispune de lichiditati.

Va propun urmatorul scenariu:

O firma (capital social 200 lei, bani care se regasesc in contul curent) achizitioneaza marfuri, deci isi creaza o datorie fata de un furnizor:

371=401 100.000 lei

Marfurile le vinde unor clienti:

4111=707 150.000 lei

Teoretic, firma este in profit (50.000 lei):

607=371 100.000 lei
121=607 100.000 lei
707=121 150.000 lei

Practic:
Profitul este fictiv, pentru ca banii nu s-au platit furnizorilor si nici nu s-au incasat de la clienti.
Clientii nu isi achita datoria catre firma noastra, iar furnizorii incep sa faca presiuni pentru plata facturilor.
Patronul vine cu bani de acasa si plateste furnizorii.

5311=4551 100.000
401=5311 100.000

Deci, situatia firmei este urmatoarea:
Profit (contabil) = 50.000 lei
Clienti de incasat = 150.000 lei
Imprumut asociat = 100.000 lei

Asociatul decide marirea capitalului social cu valoarea imprumutului:

4551=101 100.000 lei

Deci situatia firmei este cum nu se poate mai buna:
Capital social 100.200 lei
Profit 50.000 lei
Clienti de incasat 150.000 lei
Banca 200 lei

Cu o asa situatie, orice banca ii da credit.
Ce ne facem insa, daca clientii nu isi mai achita facturile (ceea ce nu este imposibil, avand in vedere criza prin care trecem)?
Firma nu are bani sa isi achite creditul si intra in faliment.
Daca banca respectiva a dat asemenea credite, nu la o firma, ci la 1000 de firme, ce se va intampla cu banca (sau cu bancile)? Vor intra in faliment.
Mai continui?