Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Beneficiar spor pentru control financiar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Beneficiar spor pentru control financiar

Buna ziua! As dori sa aflu conditiile pentru care un contabil poate primi sporul pentru control financiar. Trebuie ca acesta sa aiba angajati (contabili) in subordine? Sau chiar daca este singurul contabil dintr-o primarie tot poate primi acest spor? Va multumesc anticipat!
catalinban a scris:

Buna ziua! As dori sa aflu conditiile pentru care un contabil poate primi sporul pentru control financiar. Trebuie ca acesta sa aiba angajati (contabili) in subordine? Sau chiar daca este singurul contabil dintr-o primarie tot poate primi acest spor? Va multumesc anticipat!

Eu intreb, eu raspund! Am incercat sa editez raspunsul dar nu mi-a fost permis...
Am cautat si am gasit asta:

OG 119 /1999 Controlul intern-financiar preventiv
Art. 9 (5) Controlul financiar preventiv propriu se exercită, prin viză, de persoane din cadrul compartimentelor de specialitate, desemnate în acest sens de către conducătorul entităţii publice. Actul de numire va cuprinde şi limitele de competenţa în exercitarea controlului financiar preventiv propriu. Persoanele desemnate să efectueze această activitate sunt altele decât cele care iniţiază operaţiunea supusă vizei.

Art. 11

Separarea atribuţiilor

Persoana care exercită controlul financiar preventiv propriu nu trebuie să fie implicată, prin sarcinile de serviciu, în efectuarea operaţiunii supuse controlului financiar preventiv propriu.

De aici sa inteleg ca la primarie, unde este un singur contabil, nu poate lua spor pentru control financiar?