Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incompatibilitatea acordarii vizei CFP cu calitatea de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incompatibilitatea acordarii vizei CFP cu calitatea de membru in comisia de analiza, evaluare si negociere pentru cumparare directa (cerere de oferte)

Buna ziua,
Sunt persoana care acorda viza CFP pe contractele comerciale in firma. Recent am fost numit prin decizia directorului general al firmei ca membru in comisiile de analiza, evaluare si negociere pentru cumparare directa (cerere de oferte), comisii in urma activitatii carora se ia decizia incheierii contractelor, contracte care apoi vin la viza CFP.
Intrebarea mea este urmatoarea: nu exista incompatibilitate intre acordarea vizei CFP pe contracte cu calitatea de membru in comisia de analiza, evaluare si negociere pentru cumparare directa (cerere de oferte), care precede incheierea contractelor? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
dynamic a scris:

Buna ziua,
Sunt persoana care acorda viza CFP pe contractele comerciale in firma. Recent am fost numit prin decizia directorului general al firmei ca membru in comisiile de analiza, evaluare si negociere pentru cumparare directa (cerere de oferte), comisii in urma activitatii carora se ia decizia incheierii contractelor, contracte care apoi vin la viza CFP.
Intrebarea mea este urmatoarea: nu exista incompatibilitate intre acordarea vizei CFP pe contracte cu calitatea de membru in comisia de analiza, evaluare si negociere pentru cumparare directa (cerere de oferte), care precede incheierea contractelor? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Nici o parere?
Parerea mea :
Daca sunteti desemnat in acordarea vizei de control financiar propriu pe anumite operatiuni nu puteti sa fiti implicat in efectuarea acestor operatiuni.

Cadrul legal este OG 119/31.08.1999 republicata privind controlul intern si controlul financiar preventiv :

"Art 9 (5)Controlul financiar preventiv propriu se exercita, prin viza, de persoane din cadrul compartimentelor de specialitate, desemnate în acest sens de catre conducatorul entitatii publice. Actul de numire va cuprinde si limitele de competenta în exercitarea controlului financiar preventiv propriu. Persoanele desemnate sa efectueze aceasta activitate sunt altele decât cele care initiaza operatiunea supusa vizei."

" Art. 11: Separarea atributiilor
Persoana care exercita controlul financiar preventiv propriu nu trebuie sa fie implicata, prin sarcinile de serviciu, în efectuarea operatiunii supuse controlului financiar preventiv propriu."