Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lipsa gestiune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Lipsa gestiune

Buna seara.In urma unui control al curtii de conturi in dec.2011 mi-sa descoperit o diferenta de.8.000 lei in anul 2008,diferenta este produsa in perioada 01.01.2008 si 31.10.2008.s-a intocmit un dosar de cercetare penala care nici pana la aceasta data nu sa pus pe rol.Mi-sa spus de la politie ca sunt cercetat pentru delapidare prescriptia pentru acesta fapta am vazut in codul penal se prescrie dupa 5 ani de la producere,daca dosarul nu se pune pe rol pana dupa 01 noiembrie cand se implinesc cei 5 ani ce pot face?Multumesc anticipat pentru un raspuns autorizat.In prezent sunt suspendata din functie,cu toate ca nu am fost trimisa in judecata fiind functionar public.
Deci vi s-a adus la cunostinta invinuirea: delapidare, nu-i asa? Daca va stiti vinovata, restituiti prejudiciul, inclusiv dobanzile aferente si pledati, prin avocat, pt neglijenta in serviciu, pt a scapa cat mai usor. Inteleg ca plangerea prealabila a depus-o Curtea de Conturi?