Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca, inregistrari incomplete
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca, inregistrari incomplete

Mi s-a omis inscrierea in cartea de munca in anul 2008 a sporului de vechime acordat prin decizie semnata de conducerea unitatii, decizie pe care o am in original datata, semnata, inregistrata si stampilata. Ce e de facut?
D112 nu era reglementata in 2008 .
Declaratia de CAS exista din aprilie 2001, ulterior ANAF i-a dat numele "D112".
D112 a incorporat toate declaratiile - pensie, somaj, sanatate - si nu numai declaratia de CAS .

zanazane a scris:

Poate fi tras cineva la raspundere?

Da, poate fi tras cineva la raspundere . Răspunderea patrimonială a angajatorului poate fi declanşată dacă salariatul a suferit un prejudiciu material sau moral.

art.253 C.mun.
(1) Angajatorul este obligat, în temeiul normelor şi principiilor răspunderii civile contractuale, să îl despăgubească pe salariat în situaţia în care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului în timpul îndeplinirii obligaţiilor de serviciu sau în legătură cu serviciul.
(2) În cazul în care angajatorul refuză să îl despăgubească pe salariat, acesta se poate adresa cu plângere instanţelor judecătoreşti competente.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Indiferent cum se numea exista acea declaratie nominala lunara emisa si depusa de angajator la pensie, sanatate si somaj (pe acele timpuri) iar astazi la ANAF.

2. - Care ar fi prejudiciul material sau moral suferit de salariata in cauza daca angajatorul a depus declarattile lunare dar nu a completat in carnetul de munca sporul de vechime?
- Nu este nici un fel de prejudiciu si salariata mai pierde si timpul si banii prin salile de judecata datorita sfatului dat.
- Apelarea la instanta de judecata trebuie sa fie ultima cale la care sa apeleze un om.

3. Daca solicita adeverinta cu stagiul de cotizare de la Casa de Pensii vede daca acest spor a fost evidentiat in venituri si scapa de necazuri.