Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta pensie

Daca este necesara, la dosarul de pensie, limita de varsta, adeverinta cu salariile brute realizate, care sunt diferite mult de salariile de baza inregistrate in carnetul de munca?
La punctajul de pensie se iau in considerare salariile trecute in carnetul de munca pana la 01.04.2001, completate de adeverinte de sporuri, iar dupa 01.04.2001 se iau in considerare veniturile brute trecute in declaratia de CAS de catre angajator, venituri care au fost baza de calcula CAS conform legii.
Dupa 01.04.2001 consider ca nu au nici o relevanta adeverintele, daca a existat declaratie de CAS.
~ Conținut șters la cerere ~
Tocmai in aceasta idee am deschis si eu discutia. Daca s-a retinut si platit contributia de asigurari sociale la venitul brut realizat( salariul de baza, spor vechime, spor acord, alte sporuri) consider ca si la calcularea pensiei sa se ia in calcul aceste venituri.Numai contributia pentru pensia suplimentara( 2%, 3% ) a fost calculata la salariul de baza.Astept in continuare pareri.
Casa de pensii va calcula punctajele dupa prevederile Legii nr.263/2010.
La salariul brut trecut in carnetele de munca pana la data de 01.04.1992 se mai pot adauga sporuriile enuntate in Anexa 15 la HG nr. 257/2011, dovedite cu adeverinte.
Sporul de vechime intra la calculul punctajului de pensie.
Sporul de acord este o problema, nu se ia in calcul. Referitor la acet spor, va pot spune ca nu intotdeauna venitul brut a fost mai mare decat salariul de baza, cel putin la unitatea unde lucrez. Am studiat destule state de plata in arhivele noastre ca sa pot trage aceasta concluzie.

Legea nr.263/2010:
ART. 165
(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizează salariile brute sau nete, după caz, în conformitate cu modul de înscriere a acestora în carnetul de muncă, astfel:
a) salariile brute, până la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 până la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
(2) La determinarea punctajelor lunare, pe lângă salariile prevăzute la alin. (1) se au în vedere şi sporurile cu caracter permanent care, după data de 1 aprilie 1992, au făcut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislaţiei anterioare şi care sunt înscrise în carnetul de muncă sau sunt dovedite cu adeverinţe eliberate de unităţi, conform legislaţiei în vigoare.

HG nr.257/2011:
ART. 127
(1) Sporurile cu caracter permanent care se pot valorifica la stabilirea şi/sau recalcularea drepturilor de pensie, potrivit prevederilor art. 165 alin. (2) din lege, sunt cele prevãzute în anexa nr. 15.

Pe vremuri a existat Decretul nr.389/1972, valabil in perioada 01.01.1973 - 01.04.2001 care prevedea:

ART. 1
Unitãţile socialiste de stat, organizaţiile cooperatiste, alte organizaţii obşteşti, orice alte persoane juridice, precum şi persoanele fizice, care folosesc personal salariat, sînt datoare sa verse la bugetul asigurãrilor sociale de stat, o contribuţie de 15% asupra cistigului brut realizat de personalul lor salariat, de persoanele care se califica la locul de munca sau care urmeazã cursuri de perfecţionare profesionalã, precum şi asupra sumelor primite de ucenici, elevi ai şcolilor profesionale, pe timpul cît fac practica în producţie, indiferent de forma în care se realizeazã aceste venituri, de fondul din care se plãtesc şi de durata contractului de munca.

Desi unitatile plateau acea contributie de 15% asupra fondului de salarii, niciodata legea nu a acordat pensia unui fost angajat cu venitul brut realizat de acesta, incluzand premii, acord, sporuri nepermanente, Acest lucru este valabil doar de la 01.04.2001, de cand s-a introdus declaratia de CAS.

Puteti urmari si discutia de la
www.avocatnet.ro/content/for...