avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare TVA 9% la faina alba
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare TVA 9% la faina alba

intr-un magazin alimentar , comertul cu amanuntul cat este tva-ul la faina 24% sau 9%?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 16:02, 10 Septembrie 2013
Incepand cu 1 septembrie 2013 se aplica cota redusa de TVA de 9% pentru livrarea urmatoarelor bunuri:
1. toate sortimentele de paine, precum si urmatoarele specialitati de panificatie: cornuri, chifle, batoane, covrigi, minibaghete, franzelute si impletituri, care se incadreaza in grupa produse de brutarie la codul CAEN/CPSA 1071;
2. faina alba de grau, faina semialba de grau, faina neagra de grau si faina de secara, care se incadreaza la codul CAEN/CPSA 1061;

www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicare tva 9% silviu7925 silviu7925 vreau sa stiu daca pentru cozonaci umpluti ,paleuri glazurate ,saleuri, fursecuri ,se aplica tva 9% (vezi toată discuția)
Aplicare tva 9% kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O firma de distributie a primit o cantitate de faina de la un furnizor cu tva 24%. De la 1 sept. o vinde cu tva 9 % ? Multumesc! (vezi toată discuția)
Aplicare reducere tva la paine sanducatanas sanducatanas Am o societate comerciala -SRL- in care produc paine si produse de panificatie.Doresc sa stiu daca TVA de 9% se aplica si la cozonac si la batoane intrucat ... (vezi toată discuția)