Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare TVA 9% la faina alba
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare TVA 9% la faina alba

intr-un magazin alimentar , comertul cu amanuntul cat este tva-ul la faina 24% sau 9%?
Incepand cu 1 septembrie 2013 se aplica cota redusa de TVA de 9% pentru livrarea urmatoarelor bunuri:
1. toate sortimentele de paine, precum si urmatoarele specialitati de panificatie: cornuri, chifle, batoane, covrigi, minibaghete, franzelute si impletituri, care se incadreaza in grupa produse de brutarie la codul CAEN/CPSA 1071;
2. faina alba de grau, faina semialba de grau, faina neagra de grau si faina de secara, care se incadreaza la codul CAEN/CPSA 1061;

www.avocatnet.ro/content/art...