Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lift
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lift

Suntem un ONG. Asociatia Handicapatilor Neuromotor Resita(www.ahncs.eu)
Sediul nostru este propritatea Asociatiei intrr-un bloc cu 10 nivele. Intrarea in asociatie este separata de intrarea in bloc. Am facut o rampa de acces. Nu avem nimic in comun cu asociatia de proprietari.Doar o data pe luna intram in scara blocului prntru a ne citi curentul si consumul de gaz al centralei. Sa stricat liftul sa inlocuit . Asociatia ne obliga sa contribuim la ce nu folosim la lift . Total 300 Lei;
Dorim sa stim daca trebuie sa platim aceasta suma. Ma puteti contacta la tel. 0751486304
@ynocentta,
Eu am inteles ca sediul ONG-ului este proprietatea asociatiei de proprietari. Asa a inteles si @elga50, deci fiind chirias, ce treaba au oamenii cu liftul? Daca erau proprietari, DA, aveau obligatii ca orice proprietar, proportional cu cpi, corect?
Apoi veniti in partea a doua a raspunsului si-ii ”trageti” cu conventia. Pai daca-i proprietar nu are treaba cu conventia. Daca-i chirias, DA, are treaba cu conventia. Ce discutam noi aici?
Nedumeriri avem cu totii pana cand autorul topicului clarifica problema: ONG-ul este proprietar si de care ? - vorba lui Adrian, sau este chirias. Cel mai probabil este vorba de un spatiu comun inchiriat acestui ONG, oamenii au inchis pe-acolo un hol, ceva, si-au facut o intrare si n-au de-aface cu liftul de nici-o culoare. Ma opresc aici...
steiner_ahnrcs a scris:

Suntem un ONG. Asociatia Handicapatilor Neuromotor Resita(www.ahncs.eu)
Sediul nostru este propritatea Asociatiei intrr-un bloc cu 10 nivele.

@Adam Grecu
@ynocentta,
Eu am inteles ca sediul ONG-ului este proprietatea asociatiei de proprietari. Asa a inteles si @elga50, deci fiind chirias,

@elga50
Pai este proprietar in acel bloc, ca zice in mesajul initial.

Din postarea initiala rezulta concret ca sediul este proprietatea Asociatiei Handicapatilor Resita-respectiv sunt proprietari si nu chiriasi
Si @elga50 a precizat "Pai este proprietar in acel bloc"
Daca Asociatia Handicapatilor Resita detine spatiul cu titlu de proprietate,pe cale de consecinta este proprietar al spatiului ,respectiv ii revin toate obligatiile celorlalti proprietari din bloculu cu 10 nivele
Asta daca ,asociatia de proprietari,nu a incheiat conventie cu Asociatia Handicapatilor Resita,in care s-a convenit de comun acord conditiile de plata a obligatiilor aferente spatiului,ca in cazul oricarui alt spatiu utilizat de persoana juridica

Sa vedem ce spune autorul topicului... si mai vorbim!
ynocentta a scris:
Daca Asociatia Handicapatilor Resita detine spatiul cu titlu de proprietate,pe cale de consecinta este proprietar al spatiului ,respectiv ii revin toate obligatiile celorlalti proprietari din bloculu cu 10 nivele.

Gresit.
Nici unui proprietar de spatiu cu alta destinatie nu-i revin toate obligatiile celorlalti proprietari.
Sunt blocuri care au spatii comerciale din constructie situate la demisol, la parter sau la mezanin care au intrarea separata, au scara lor interioara pe care urca intre cele 2-3 nivele in magazinele, restaurantele, spatiile lor.
Asa cum proprietarii de apartamente situate deasupra de la etajul tnu pana loa 10, nu contribuie la cheltuielile de intretinere a scarilor fixe sau rulante ale acestor spatii, nu contribuie la intretinerea lifturilor acestor magazine, la sistemul lor de supraveghere, de alarma s.a.m.d., tot asa nici proprietarii (sau chiriasii) acestor spatii comerciale nu au de ce sa contribuie la cheltuielile efectuate de proprietarii apartamentelor de deasupra pentru intretinerea liftului lor, a interfonului lor, a scarii lor interioare s.a.m.d.

Sigur ca intr-un bloc cu spatii cu alta destinatie la parter sunt si cheltuieli comune cu cele ale proprietarilor de partamente si in aceasta categorie pot intra: cheltuielile de administrare, de functionare a asociatiei, o parte din cheltuielile cu curatenia, reparatiile teraselor, reparatii la subsol, reparatia instalatiilor de apa si canalizare...
Daca instalatiile de gaz sunt separate, cu contracte separate cu furnizorul, asociatia nu are treaba cu gazul consumat de ei si nici cu intretinerea sau rreparatia acestei instaltii.
La fel si energia electrica, de regula este separata si fiecare are contorul sau.

Oricum se intalnesc situatii foarte diferite de la un bloc la altul si de aceea am solicitat precizari de la initiatorul discutiei. Iar pentru a fi in buna intelegere au la indemana legea pe care trebuie doar sa o aplice corect si in conformitate cu aceasta trebuie incheiata o conventie in care se stabileste clar, concret ce se plateste si cat se plateste catre asociatia de proprietari.