Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare persoana cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare persoana cu handicap

Buna ziua. Ma numesc Adriana si sunt nascuta in 17.12.1961, si am o vechime in campul muncii de 28 de ani si am si un grad de handicap din nastere gradul 2 accentuat. As dori sa stiu la ce varsta pot iesi la pensie dupa noua lege a pensiilor.
Va multumesc.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 58
Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 5, in functie de gradul de handicap, dupa cum urmeaza:
a) cu 15 ani, in situatia asiguratilor cu handicap grav, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin o treime din stagiul complet de cotizare;
b) cu 10 ani, in situatia asiguratilor cu handicap accentuat, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare;
c) cu 10 ani, in situatia asiguratilor cu handicap mediu, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, stagiul complet de cotizare.

2. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru ca stagiul dvs. de cotizare (de 28 de ani) este mai mare de doua treimi din stagiul complet de cotizare (de 32 ani si 2 luni) puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 52 de ani si 2 luni, in februarie 2014.