Forum Discuţii juridice Executare silită Sume poprite repartizate dupa intrarea in insolventa
Discuție deschisă în Executare silită

Sume poprite repartizate dupa intrarea in insolventa

Buna seara.
Am urmatoarea speta.
Un exec jud. a pus poprire pe conturile unei societati si a reusit sa popreasca o suma de bani. Ulterior infiintarii popririi, societatea a intrat in insolventa.
Sumele de bani poprite inainte de data deschiderii procedurii vor fi virate debitorului aflat in insolventa pt a fi repartizate de administratorul judiciar, sau vor fi repartizate catre creditorul urmaritor?
Aveti o hotarare pronuntata intr-o speta similara?
Va multumesc.
sumele retinute in urma popririi vor fi virate creditorului / creditorilor.
atat timp cat sumele au fost retinute inainte de pronuntarea judecatorului sindic de deschidere a procedurii insolventei.
Credeti ca executorul judecatoresc mai poate sa faca un proiect de distribuire catre creditori a acestor sume.
Acest act nu este considerat un act de executare?
Executorul judecatoresc poate sa-i restituie unui tert poprit, o suma de bani virata de acesta in contul Bej, in situatia in care tertul sustine ca aceasta suma nu era datorta debitorului ci a fost cesionata?...sau trebuie virata in contul de insolventa?
Multumesc!