Forum Discuţii juridice Executare silită Cum se face distribuirea sumelor în cazul mai multor ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cum se face distribuirea sumelor în cazul mai multor popriri ...

Cum se face distribuirea sumelor în cazul mai multor popriri existente? Banca retine din salariu 50% și virează suma integral către Anaf. Pe contul de salariu exista mai multe popririi înființate de Anaf ( apx 6) si 3 popriri de la diversi BEJ ( sume datorate de pe urma unei I.I către divers3 societăți comerciale). Angajatorul nu mai retine nimic din salariu având dovada ca se retine deja 50% de către banca. Unul dintre executori (care are înființată poprire cu suma cea mai mare pentru debite datorate către o societate comerciala) refuza informarea data de către angajator ca deja se retine de către banca jumatate și nu poate da curs popririi, motivand ca banca a virat toți banii pana acum către Anaf și nu și către el spunând ca trebuia sa se tina cont de valoarea propriilor și sa se facă repartizarea sumelor procentual și amenință că va bloca conturile angajatorului pentru ca nu da curs popririi. Angajatorul spune ca pentru a evita blocarea conturilor sale va retine 1/3 din salariu chiar dacă are dovada emisa de brd ca deja se retine 1/2. Ce se poate face în acest caz. Banca spune ca toată suma se direcționează către propriile de la anaf conform legii, BEJ spune ca banca face abuz și nu respecta legea, angajatorul spune ca va retine și el 1/3 și banca retine în continuare 1/2
Multumesc
karlasofia, utilizator
Dvs ce sunteti ? Debitor sau tert poprit?
Debitor

trandafir2 a scris:

Dvs ce sunteti ? Debitor sau tert poprit?