Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere C.I.M.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere C.I.M.

Daca concedierea salariatului se face datorita desfiintarii postului, iar salariatul este si pensionar (incadrat cu cumul de pensie), trebuie sa-i acord si preaviz? La ce articol din Codul Muncii se incadreaza?
Art.65 C.mun. este temeiul incetarii c.i.m.

Art.75 C.mun
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

Asadar, ii veti acorda preaviz.