Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical deces salariat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical deces salariat

Am avut un salariat care avea concediu medical, de cca. 1 an, pe cod 14, eliberat de un centru universitar.
Ultimul concediu medical, eliberat corect - cu o zi inaintea datei de incepere, este acordat pe toata luna.
Din pacate, salariatul decedeaza in cursul lunii. Plata o facem pana la data decesului dar intrebarea este daca medicul care a eliberat certificatul trebuie sa modifice data pana cand acesta este valabil?

ART. 41/OU 158/2005
Plata indemnizaţiilor încetează începând cu ziua următoare celei în care beneficiarul a decedat
Art. 49 alin (5)/Codul muncii:
De fiecare dată când în timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauză de încetare de drept a contractului individual de muncă, cauza de încetare de drept prevalează.
***Nu trebuie sa fie modificat certificatul
Bruta, utilizator
Ii platiti indemnizatia de concediu medical numai pe zilele lucratoare pana inclusiv ziua decesului.