avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical deces salariat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical deces salariat

Am avut un salariat care avea concediu medical, de cca. 1 an, pe cod 14, eliberat de un centru universitar.
Ultimul concediu medical, eliberat corect - cu o zi inaintea datei de incepere, este acordat pe toata luna.
Din pacate, salariatul decedeaza in cursul lunii. Plata o facem pana la data decesului dar intrebarea este daca medicul care a eliberat certificatul trebuie sa modifice data pana cand acesta este valabil?

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:39, 4 Septembrie 2013
ART. 41/OU 158/2005
Plata indemnizaţiilor încetează începând cu ziua următoare celei în care beneficiarul a decedat
Art. 49 alin (5)/Codul muncii:
De fiecare dată când în timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauză de încetare de drept a contractului individual de muncă, cauza de încetare de drept prevalează.
***Nu trebuie sa fie modificat certificatul
Ultima modificare: Miercuri, 4 Septembrie 2013
Bruta, utilizator
Ii platiti indemnizatia de concediu medical numai pe zilele lucratoare pana inclusiv ziua decesului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical gluten gluten Daca in perioada concediului medical intervine un deces.Intrerupe concediul medical , sau nu ? Multumesc! (vezi toată discuția)
Decizie de pensionare in timpul concediului medical Viovas Viovas Buna ziua. Am un salariat caruia i-a venit astazi decizia de pensionare pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, dar acest salariat ... (vezi toată discuția)
Desfacere contract munca giusi giusi Buna ziua Sunt angajat cu contract de munca pe perioada determinata,care expira pe 17.10.2014,iar intre timp am facut o depresie si momentan sunt in ... (vezi toată discuția)