Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical 01 fara stagiu de cotizare de 1 luna
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical 01 fara stagiu de cotizare de 1 luna

Cum se trateaza un concediu medical cod indemnizatie 01, in cazul in care angajatul in cauza nu are o luna intreaga stagiu de cotizare? Din cate stiu el nu se plateste de angajator, dar trebuie introdus in D112 cu 0, sau nu se introduce deloc? Daca nu se introduce deloc, cum pontam zilele lipsa de la serviciu, astfel incat sa nu fie platite?
Concediu medical pe care il aveti nu-l platiti, in declaratia 112 nu-l treceti.
In pontaj treceti ca salariatul a fost in concediu medical si la subsol scrieti ca nu a avut stagiu de cotizare.
Concediu fara plata sau invoire nu aveti cum sa treceti pentru ca nu este real.
caz concret :
angajat 15 martie , 11 zile salariu obtinut 1493
din data de 22 aprilie are concediu medical cod 14 (100%)
se plateste acest medical ? si daca da care este media zilnica ?