avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical 01 fara stagiu de cotizare de 1 luna
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical 01 fara stagiu de cotizare de 1 luna

Cum se trateaza un concediu medical cod indemnizatie 01, in cazul in care angajatul in cauza nu are o luna intreaga stagiu de cotizare? Din cate stiu el nu se plateste de angajator, dar trebuie introdus in D112 cu 0, sau nu se introduce deloc? Daca nu se introduce deloc, cum pontam zilele lipsa de la serviciu, astfel incat sa nu fie platite?
Cel mai recent răspuns: marianasandu2000 , utilizator 13:23, 16 Ianuarie 2015
Concediu medical pe care il aveti nu-l platiti, in declaratia 112 nu-l treceti.
In pontaj treceti ca salariatul a fost in concediu medical si la subsol scrieti ca nu a avut stagiu de cotizare.
Concediu fara plata sau invoire nu aveti cum sa treceti pentru ca nu este real.
caz concret :
angajat 15 martie , 11 zile salariu obtinut 1493
din data de 22 aprilie are concediu medical cod 14 (100%)
se plateste acest medical ? si daca da care este media zilnica ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical la o luna jumatate de la angajare alina.livia alina.livia M-am angajat in 2 septembrie 2013. in 25 octombrie 2013 am primit co medical pt copil. Pana sa ma angajez aici nu am lucrat timp de 1 an. Nu am beneficiat de ... (vezi toată discuția)
Concediu medical fara stagiu loredana080380 loredana080380 Buna Am incheiat un contract de munca cu o persoana in data de 04.07.2011. In 11.07.2011 a adus concediu medical cu cod indemnizatie 01, salariatul este ... (vezi toată discuția)
Conditii de plata a concediului de maternitate si a concediului de crestere copil anairam_unid anairam_unid Am o angajata care lucreaza de 4 luni si acum este in concediu prenatal ,vreau sa stiu daca ii pot plati concediul medical si daca sunt obligata sa il ... (vezi toată discuția)