Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Schimbarea statutului unei asociatii
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Schimbarea statutului unei asociatii

Buna ziua,

As avea o intrebare in legatura cu schimbarea statutului unui ONG. In cat timp de la semnarea proceselor verbale in cadrul Adunarii Generale trebuie sa depui actele la judecatorie? Daca trec mai mult de 7 - 8 luni nu mai este considerat valabil procesul verbal?
JAlina a scris:

Va multumesc!

Daca tot suntem pe acest subiect, schimbarea consiliului de conducere dintr-un ONG trebuie facuta la fel in maxim 15 zile de la data semnarii proceselor? Sau e un termen mai mare pentru asta?

Multumesc anticipat!

"Schimbarea consiliului de conducere dintr-un ONG", se poate face daca mandatul a expirat sau daca cei din consiliu nu si-au respectat atributiile. Se face AGA, se redacteaza PV al sedintei, se semneaza si se depune la judecatorie, in termen de 15 zile (depinde ce scrie in statut, de ex: Consiliul Director al Asociatiei, pentru primii 4 ani, începând cu data înscrierii Asociatiei).

Adunarea generală extraordinară se convoacă oricând este necesar, la propunerea Consiliului Director al clubului sportiv sau la propunerea a cel putin 2/3 din membrii clubului, conform unei cereri colective.

Adunarea Generala Extraordinara se poate convoca pentru cazuri cum ar fi:
a) schimbarea statutului si actului constitutiv;
b) in urma unei motiuni de neincredere in activitatea Consiliului Director, semnata de cel putin 2/3 din membrii clubului;
c) abateri grave de la lege;
d) nerespectarea statutului si regulamentului clubului.

Hotărârile adunării generale extraordinare devin operante şi obligatorii pentru Asociatie şi membrii săi imediat de la data când au fost adoptate.

:)
cristianalin a scris:

"Schimbarea consiliului de conducere dintr-un ONG", se poate face daca mandatul a expirat sau daca cei din consiliu nu si-au respectat atributiile. Se face AGA, se redacteaza PV al sedintei, se semneaza si se depune la judecatorie, in termen de 15 zile (depinde ce scrie in statut, de ex: Consiliul Director al Asociatiei, pentru primii 4 ani, începând cu data înscrierii Asociatiei).

Radu Mititean: Nu exista niciun termen legal prevazut, nu inteleg de unde se tot vehiculeaza cele 15 zile si nu se indica nicio baza....

Adunarea generală extraordinară se convoacă oricând este necesar, la propunerea Consiliului Director al clubului sportiv sau la propunerea a cel putin 2/3 din membrii clubului, conform unei cereri colective.

Radu Mititean: Nu exista o asemenea prevedere legala, cazurile, majoritatile etc. sunt prevazute in statut. Unele ONG pervad ca se poate convoca in sesiune extraordinara AG si la cererea a doar 1/5, 1/4 sau 1/3 din membri, sau chair direct de catre acestia peste capul CD, sau ca o poate convoca si cenzorul / comisia de cenzori etc.

Adunarea Generala Extraordinara se poate convoca pentru cazuri cum ar fi:
a) schimbarea statutului si actului constitutiv;
b) in urma unei motiuni de neincredere in activitatea Consiliului Director, semnata de cel putin 2/3 din membrii clubului;
c) abateri grave de la lege;
d) nerespectarea statutului si regulamentului clubului.

:)

Radu Mititean: SI aici vad ca e un citat din statutul unui anumit ONG, club sportiv - dar e redat de parca ar fi un citat dintr-un act normativ. Va rugam nu mai starniti confuzii!
radumititean, utilizator