Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Codebitor solidar si garant ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Codebitor solidar si garant ipotecar

Buna ziua,
As dori sa am informatii mai detaliate privind urmatoarea situatie: sunt casatorit, am aplicat impreuna cu sotia pentru un credit imobiliar. Eu sunt codebitor - veniturile mele au fost luat in calcul pentru acordarea creditului. Mi s-a spus ca eu trebuie sa semnez contractul de credit in atat in calitate de codebitor solidar cat si in calitate de garant ipotecar. Este OK asa? Calitatea de codebitor solidar nu presupune in acest caz si calitatea de garant ipotecar? In contractul de ipoteca imobiliara semnez in calitatea de garant ipotecar. Mentionez ca sotia semneaza contractul de credit doar in calitate de debitor principal, fara a se mentiona ca ar fi si garant ipotecar.
Multumesc.
Dumneavoastra va cer sa fiti si garant ipotecar, pentru ca in caz de neplata a creditului sa poata executa si jumatatea dumneavoastra de apartament.
Doamna este titularul creditului ipotecar, deci garanteaza automat cu partea sa de apartament.