Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de inchiriere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de inchiriere

Buna ziua,

Doresc sa inchiriez de la o persoana fizica cetatean strain un spatiu comercial pentru deschiderea unui punct de lucru dar am urmatoarea nelamurire:
- cetateanul strain a cumparat spatiul comercial prin contract de vanzare cumparare;
- terenul pe care se afla spatiul comercial a ramas in proprietatea societatii de la care a cumparat el avand un drept de superficie asupra terenului.

In aceste conditii pot incheia contract de inchiriere cu proprietarul spatiului comercial care este cetatean strain, contract pe cae acesta sa-l inregistreze la administratia financiara, daca acesta are drept de superficie asupra terenului iar proprietara terenului este firma de la care a cumparat constructia?

Multumesc!
Da, puteti incheia contract de inchiriere cu proprietarul spatiului.
Multumesc...pentru registrul comertului o sa-i solicit extrasul CF din care rezulta ca el este prorietarul spatiului si are drept de supeficie asupra terenului si sper sa fie ok