Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Unitati acreditate pentru efectuarea testarilor ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Unitati acreditate pentru efectuarea testarilor psihologice si de integritate???

Puteti sa-mi indicati care sunt unitatile specializate acreditate in conditiile legii.pentru a efectua testarile psihologice si de integritate???#-o
Evaluarea psihologică complexă a personalului din structura antifraudă se realizează de către psihologi atestați în specialitatea psihologia muncii și organizațională, care iși desfasoară activitatea prin formele independente de exercitare a profesiei. În următoarea perioadă, Colegiul Psihologilor din România va stabili și comunica setul de teste psihologice care este recomandat să fie utilizat de către profesioniști pentru realizarea acestei evaluari.

De asemenea, evaluarea psihologică a integrității și a comportamentului simulat pentru personalul din cadrul structurii antifraudă se va realiza în condițiile ce vor fi stabilite de comun acord de către autoritățile responsabile din domeniu și Colegiul Psihologilor din România.

Evaluările psihologice pentru obținerea permisului de port-armă pentru personalul din structura antifraudă se realizează numai în cadrul formelor independente de exercitare a profesiei, de către psihologi atestați în specialitatea psihologie aplicată în domeniul securității naționale.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic