Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inchiriere apartament
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inchiriere apartament

Salut

Vreau sa inchiriez apartamentul prin agentie si as dori sa stiu daca este suficient contractul de la agentie sau trebuie legalizat la notar?
Mersi
Nu trebuie legalizat la notar ci trebuie inscris la adm fiscala .
pentru a fi inregistrat la finanaciar pe contract trebuie sa scrie suma in ron?
Puteti sa treceti valoarea chiriei in lei sau in valuta. Depuneti la inceput, cand inregistrati contractul declaratia 220 cu venitul estimat din inchiriere si apoi va vine acasa decizia de impunere cu ratele de plata si termenele la care sa faceti platile.
Daca o treceti in lei nu mai trebuie sa depuneti declaratia 200 la sfarsit de an fiscal. Daca treceti in valuta, se depune declaratia 200.
multumesc

care acte trebuie sa iau cu mine ca sa inregistrez?
Pentru inregistrare la administratia financiara va trebuie trei copii dupa contractul de inchiriere, copie dupa titlul de proprietate si copie dupa buletinul proprietarului si chiriasului.