Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie inchiriere

Vreau sa inchiriez un apartament si sa il declar la adm financiara. Ce trebuie facut? Trebuie mers cu buletinul inclusiv si cu chiriasul sa completam formular cu suma de inchiriere si adresa imobilului? Mai trebuie ceva?
Aveți obligația de a înregistra contractul de inchiriere al apartamentului la organul fiscal competent din localitatea în care se află imobilul.
Pentru înregistrare, trebuie să depuneți următoarele documente:

- 3 formulare de contracte inchiriere imobil semnate de proprietar și chiriaș;
- 2 formulare tip Declarația 220 pentru a justifica veniturile estimate din cedarea imobilului în folosință chiriașului;
Copie și original după cartea de identitate (BI/CI) al proprietarului
Copie și original după cartea de identitate (BI/CI) a chiriasului
Certificatul energetic al imobilului
Timbru fiscal în valoare de 2 lei;
Dosar plic.
cele 3 formulare de contracte inchiriere si cele 2 formulare declaratie 220 se gasesc si completeaza la organul fiscal?