avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie inchiriere

Vreau sa inchiriez un apartament si sa il declar la adm financiara. Ce trebuie facut? Trebuie mers cu buletinul inclusiv si cu chiriasul sa completam formular cu suma de inchiriere si adresa imobilului? Mai trebuie ceva?
Cel mai recent răspuns: Srb , utilizator 21:18, 17 Noiembrie 2014
Aveți obligația de a înregistra contractul de inchiriere al apartamentului la organul fiscal competent din localitatea în care se află imobilul.
Pentru înregistrare, trebuie să depuneți următoarele documente:

- 3 formulare de contracte inchiriere imobil semnate de proprietar și chiriaș;
- 2 formulare tip Declarația 220 pentru a justifica veniturile estimate din cedarea imobilului în folosință chiriașului;
Copie și original după cartea de identitate (BI/CI) al proprietarului
Copie și original după cartea de identitate (BI/CI) a chiriasului
Certificatul energetic al imobilului
Timbru fiscal în valoare de 2 lei;
Dosar plic.
cele 3 formulare de contracte inchiriere si cele 2 formulare declaratie 220 se gasesc si completeaza la organul fiscal?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract inchiriere Florian59 Florian59 buna ziua , am o intrebare , locuiesc in Bucuresti(domiciliul stabil) si am o casa in Braila(casa parinteasca) pe care vreau s-o inchiriez ,...unde se face ... (vezi toată discuția)
Conditii inchiriere apartament personal Adnya Adnya Buna ziua, As dori sa imi inchiriez apartamentul personal, fie pe o perioada indelungata, fie in regim hotelier. Ce conditii trebuie sa indeplinesc? Exista ... (vezi toată discuția)
Inchiriere apartament kouliscon kouliscon Salut Vreau sa inchiriez apartamentul prin agentie si as dori sa stiu daca este suficient contractul de la agentie sau trebuie legalizat la notar? Mersi (vezi toată discuția)