Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa timbru judiciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa timbru judiciar

Cine ma poate ajuta cu un model de reexaminare taxa timbru judiciar?E vorba de niste antecontracte de vanzare-cumparare succesive si se cere o sngura intabulare de la primul lvanzator la ultimul cumoarator. S-a calculat o taxa mare si as vrea sa cer reexaminarea ei. Nu stiu cum au calculat. Au calculat sumele din contract sau au taxat la valoarea imobilului, fiind vorba de acelasi imobil. Sunt curioasa ce pareri aveti. Cum s-ar calcula?
valery a scris:

Pentru ca taxa de timbru s-a platit in functie de sumele declarate in contracte. S-a facut suma lor si s-a platit la acea valoare.

Despre aceasta "valoare" este vorba. Trebuie sa achitati si taxa judiciara de timbru si timbrul judiciar, reglementat prin O.G. nr. 32/1995.