Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate viza CFP
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate viza CFP

In prezent acord viza CFP pe contracte si comenzi .Va rog sa precizati daca :
1.-pot viza CFP si ordonantarile de plata in lipsa persoanei desemnate pentru aceasta operatiune .
2.-pot semna ordine de plata in absenta Directorului Economic Adjunct ,
avand in vedere OG 119/31.08.1999 republicata privind controlul intern si controlul financiar preventiv :
"Art 9 (5)Controlul financiar preventiv propriu se exercita, prin viza, de persoane din cadrul compartimentelor de specialitate, desemnate în acest sens de catre conducatorul entitatii publice. Actul de numire va cuprinde si limitele de competenta în exercitarea controlului financiar preventiv propriu. Persoanele desemnate sa efectueze aceasta activitate sunt altele decât cele care initiaza operatiunea supusa vizei."
si
" Art. 11: Separarea atributiilor
Persoana care exercita controlul financiar preventiv propriu nu trebuie sa fie implicata, prin sarcinile de serviciu, în efectuarea operatiunii supuse controlului financiar preventiv propriu."

Directorul Economic semneaza toate comenzile si contractele .Poate acorda viza CFP pe ordonantarile de plata?
Cred ca stiti si dvs ca nu este legal.
Daca dvs vizati ordonatarile la plata si platile pentru contractele si comenzile pe care le vizati tot dvs unde este separarea atributiilor...?
va rog cititi cu atentie continutul mesajului postat!