Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referat=avertisment scris?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referat=avertisment scris?

Mi s-a comunicat (verbal)ca daca refuz noul program comunicat de la sediu,mi se va face REFERAT,si la trei asemenea referate,voi fi concediat!Luminati-ma si pe mine:este acelasi lucru cu avertismentul scris?Eu asa am intuit!Mentionez ca in ROI ,acest cuvant ,nu exista!Multumesc.
Referatul nu este echivalentul deciziei de sanctionare. Pentru a se aplica o sanctiune disciplinara trebuie sa se efectueze obligatoriu cercetarea disciplinara. Daca se emite o decizie de sanctionare cu nerespectarea dispozitiilor prevazute de codul muncii si CCMUNN, aceea decizie este nula.
Deci nu poti fi concediat in baza unor referate!!!Si totusi,ce reprezinta amenintarea cu aceste referate?Explicatia din DEX nu are legatura cu situatia de fata!Sau poate confunda ei lucrurile...Multumesc din nou.
"Sau poate confunda ei lucrurile".....sau nu cunosc prevederile legale....sau este o forma de intimidare.
O precizare: avertismentul scris este singurul caz permis de lege în care e posibilă sancţionarea fără cercetare disciplinară.
Articolul 267
(1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o masura, cu exceptia celei prevazute la art. 264 alin. (1) lit. a) [avertismentul scris - n.a.], nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

Referatul este, de regulă, documentul prin care se face o sesizare, propunere etc., un fel de raport. În acest caz, utilizarea termenului e improprie, însă intenţia de sancţionare poate fi clară. Nu cred că trebuie să vă cantonaţi în probleme de terminologie; "referat" poate echivala foarte uşor cu "avertisment scris".

Cazul dvs. pune o problemă interesantă: dacă regulamentul intern prevede sancţiunea concedierii pentru abateri repetate (sancţionate prin avertisment scris), angajatorul ar putea evita complet procedura cercetării disciplinare pentru a concedia un salariat; angajatorul ar putea da x avertismente scrise (pentru care nu este necesară cercetarea disciplinară) urmate, conform regulamentului intern, de sancţiunea concedierii pe motive disciplinare...
klewos, utilizator
a_k a scris:

O precizare: avertismentul scris este singurul caz permis de lege în care e posibilă sancţionarea fără cercetare disciplinară.
Articolul 267
(1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o masura, cu exceptia celei prevazute la art. 264 alin. (1) lit. a) [avertismentul scris - n.a.], nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

Referatul este, de regulă, documentul prin care se face o sesizare, propunere etc., un fel de raport. În acest caz, utilizarea termenului e improprie, însă intenţia de sancţionare poate fi clară. Nu cred că trebuie să vă cantonaţi în probleme de terminologie; "referat" poate echivala foarte uşor cu "avertisment scris".

Cazul dvs. pune o problemă interesantă: dacă regulamentul intern prevede sancţiunea concedierii pentru abateri repetate (sancţionate prin avertisment scris), angajatorul ar putea evita complet procedura cercetării disciplinare pentru a concedia un salariat; angajatorul ar putea da x avertismente scrise (pentru care nu este necesară cercetarea disciplinară) urmate, conform regulamentului intern, de sancţiunea concedierii pe motive disciplinare...

Totusi, in conformitate cu prevederile CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.75. (1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o sanctiune nu poate fi dispusa mai
inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.