Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizari intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizari intretinere

buna ziua,am si eu o problema,pe luna august a afisat intretinerea :restanta-1950,penalizari-1150,pe luna iulie 178lei,pe 20 aug am dat 1500lei,mia luat 800la restanta si 700 la penalizari,au ramas-rest-1150,penal-450lei,ieri a afisat-restanta-1360,penalizari-4273lei.cum e posibil sa mi pun de 10 ori
astept raspuns urgent
o zi buna
Conform legii aveti dreptul sa solicitati in scris explicatii presedintelui asociatiei cu privire la modul de calcul al cotelor si al penalizarilor, la perioada pt care sunt calculate, procentul aplicat si cum explica situatia in urma achitarii celor 1.500 lei.

Penalizarile nu pot depasi cota de intretinere la care se aplica.
multumesc mult,dar nici nu sta cu tine de vorba,zice ca asa e legea,dar de ce la sume mari am avut si 2200 si penalizari 1700,dar 4273 niciodata,a avut timp sa ma dea in judecata dupa 20 aug,dar trebuia sa ma anunte,se termina procesul asa repede.eu nu trebuia sa fiu citata?
nu ca nu am vrut sa platesc,sotul meu a lucrat pe 1000lei,eu nu am serviciu,am 2 copii,unul de16 si de 10,in februarie a plecat in germania,eu am dat si in mai-1200,iunie-1200,august-1500,in iulie i-am zis ca nu am si a inteles,si acum sa-mi puna 4273lei.
sunt 2 vecini pe scara care au penalizarile 1600 neplatite de 2 ani,si lor le incaseaza intretinerea fara penalizari,mie nu a vrut
ce sa fac
Sigur ca daca s-ar fi introdus o actiune de chemare in judecata trebui sa fiti citata pt a va putea face apararile. Aveti posibilitatea sa formulati o intampinare si eventual sa solicitati o expertiza contabila.

Adresati cererea catre presedintele asociatiei IN SCRIS si solicitati SI UN NR DE INREGISTRARE.
multumesc mult