Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acte necesare infiintare SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acte necesare infiintare SRL-D

ce acte personale i mi trebuie ptr infiintare srl d? multumesc anticipat
act de identitate (CI, Pasaport), dovada spatiu unde societatea va detine sediul
Pentru infiintarea unui SRL-D aveti nevoie de mai multe documente. Gasiti lista documentelor la adresa:
[ link extern ]
Restul conditiilor de infiintare a SRL-D le gasiti in OUG 6/2011
[ link extern ] /
Daca am fost actionar la un SA listat la BVB cu un procentaj insignifiant ( actiuni de 400 lei la o companie cu capitalizare pe piata de peste 300 mil. euro ), am pana in 35 ani, si indeplinesc restul conditiilor, pot sa deschid aceast SRL-D?
wavecipri, utilizator
Unul dintre documentele obligatorii privind completarea dosarului pentru inregistrarea in Registrul Comertului a acestui tip de entitate juridica, se refera la o declaratie data pe propria raspundere de catre fondator, din care trebuie sa rezulte ca, anterior datei inmatricularii societatii nu a mai detinut si nu detine calitatea de actionar, asociat sau membru al organelor de conducere din cadrul unei intreprinderi constituite in spatiul economic european.
Am Intrperindere Individuala pot deschid SRL-D, pot sa ma inscriu programul ``Programul pentru stimularea infiintarii si dezvoltarii microintreprinderilor de catre intreprinzatorii debutanti in afaceri``?