Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Aviz de insotire a marfii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Aviz de insotire a marfii

Se intormeste NIR pentru avizele din cadrul operatiunilor de transfer de marfuri intre doua puncte de lucru?
Buna ziua,

Avand in vedere faptul ca se efectueaza un transfer intre doua gestiuni separate, opinia mea este ca trebuie intocmita nota de intrare la punctul de lucru.

Numai bine
NIR-ul este intocmit la "societatea mama", dupa care o parte din marfa este data cu aviz la punctul de lucru(cu preturile deja stabilite). Cum sa intocmesc din nou NIR pe baza de aviz, daca preturile sunt aceleasi? Intreb... Multumesc anticipat.
In opinia mea, intocmiti nir-ul numai din punct de vedere logistic, ca si document de receptie a marfurilor la punctul de lucru. Va fi dovada ca receptia la punctul de lucru a fost efectuata, iar bunurile au intrat in gestiunea punctului de lucru.